VRBH

Program minikonferencie 2013

(07:45 - 08:45) Registrácia účastníkov

Uvítanie

1. sekcia "My vám" (predbežný program)

doc. František Kundracik

Tekutý dusík

viac...
Pri prednáške zistíme, či tekutý dusík páli, ako sa vyrába divadelná hmla, čo robí tekutý dusík s ružou a ako môžeme pomocou magnetov levitovať.

Rudolf Kajan

Aká už len môže byť sranda s vážnymi hrami?

viac...
Môžu byť hry ktoré vychádzajú zo skutočnosti, dotýkajú sa pálčivých problémov súčasného sveta a prinášajú hráčovi najmä zážitok a skúsenosť i zábavné? Ako sa takéto hry tvoria? A kto ich vlastne vytvára? Príďte sa dozvedieť viac o vážnych i nevážnych aspektoch vážnych hier.

Šimon Mackovjak

Fantastické Slnko

viac...
Slnko nie je dobré iba na to, aby sme si mohli vychutnať dovolenku. Aj keď sa do neho nemôžeme priamo pozerať, vieme o ňom veľmi veľa. Stačí ho iba trochu spoznať a hňeď bude jasné, že je fantastické.

prof. Jozef Masarik

Existuje život vo vesmíre?

viac...
Nechajte sa prekvapiť

Vyhlásenie výsledkov VRBH a filmového festivalu ASAP

Obedňajšia prestávka

Tvorivé dielne A

(prebiehajú celé popoludnie, je možné prísť a odísť hocikedy)

Anita Antalová

Moja prvá Manga

viac...
Vieš že matematika sa skryla aj v kreslení? V tejto dielni ju odhalíme v japonskom komikse, tzv. manga. Naučíme sa a vyskúšame si akým spôsobom sa kreslí, povieme si ako urobiť tvár a telo postavy a čo robí mangu odlišnou od iných komiksov. Príď a vytvor si svoj vlastný komiksový príbeh!

Jaroslav Jaroš

Origami

viac...
Origami je staré japonské umenie skladania papiera. Výraz „origami“ v japončine doslova znamená „skladanie papiera“. Používa sa pre všetky druhy papierových skladačiek, dokonca aj pre tie, ktoré nie sú pôvodne japonské. U nás sa môžete priučiť skladaniu Origami od prezidenta Slovenskej Origami spoločnosti Jaroslava Jaroša.

Martin Samuelčík

Hľadanie pokladu na ostrove

viac...
Pamätáte sa na minuloročné lietanie ponad Bratislavu? Ak áno potom určite viete, že to bolo super. Autor lietania nad Bratislavou si pre vás pripravil úplnú novinku a to hľadanie pokladu na ostrove pomocou tabletov. Nie, že si to necháte ujsť!!!

Martina Bátorová

Noty

Barbora Kamrlová

viac...
Noty na FMFI UK? Že je to nemožné? Že predsa noty nemajú nič spoločné s matematikou? A čo ak majú spoločného toho práveže veľmi veľa a matematika je hudba a hudba je matematika. Toto všetko sa dozviete na tvorivej dielni s názvom Noty.

Ondrej Bogár

PMAT

Martin Lauko

viac...
Dobrovoľníci z PMATu (http://www.p-mat.sk) a z FFF (http://www.fyzikalnefilmy.sk/) vám prídu ukázať, čo všetko sa u nich deje a zároveň vám prinesú rôzne fyzikálne pokusy a matematické hádanky.

Michaela Dornhoferová

CSI: Bratislava...alebo Keď kosti prehovoria

viac...
Nie je kosť ako kosť... Každý expert – antropológ musí vedieť odlíšiť kosti patriace človeku od kostí iných živočíchov. A to je iba začiatok. Kostrové pozostatky človeka vypovedajú svoj príbeh a poskytujú nám informácie o tom, ako človek žil, ako vyzeral, aký bol vysoký, koľko mal rokov, keď zomrel, ako zomrel a mnoho ďalších doležitých informácií. Časť poznatkov budete môcť získať v našom provizórnom, ľahko rozkladateľnom labáku.

Radovan Vanta

Elektrospining - pavúčie nanotechnológie

viac...
Elektrospining – elektrostatické zvlákňovanie je jednoduchá metóda výroby mikrovláken až nanovláken. Takéto vlákna sa javia ako akási „pavučinová blana“. Dnes sa využívajú na výrobu filtrov a v budúcnosti by mohli slúžiť v tkanivovom inžinierstve na urýchlenie hojenia rán. Môžeme ich naniesť na rôzne materiály, napríklad aj na tvoju ruku! Vyskúšaj si elektrospining doslova na vlastnej koži a príď sa pozrieť, ako ti medzi prstami z ničoho nič vznikne blana! Dozvieš sa aj to, ako celý tento proces prebieha.

Alžbeta Brčiaková

Kaligrafia

viac...
Na kurze kaligrafie sa nostalgicky vrátime do čias vzniku písma a ukážeme si ako sa písmo vyvíjalo. Aby sme nezostali len pri teoretickom výklade sami si skúsime písať tak ako za čias ručného prepisovania kníh v kláštoroch, prejdeme si gotické písmo, italiku či úhľadné písané písmo Copperplate Script, skúsime si ornament, možno aj kaligramy a ukážeme si praktické využitie kaligrafie v bežnom živote.

Martina Kabátová

Roboty pre malých aj veľkých

viac...
Vyskúšajte si poskladať a naprogramovať skutočného LEGO robota - naučte ho chodiť za vami, alebo hľadať tmavé kúty, či sledovať čiaru. Pomôžte nášmu virtuálnemu robotovi - chrobákovi Modrákovi - nájsť v štvorcovej sieti kvietok.

Dávid Běhal

HearPoint

viac...
Bod, ktorý môžem počuť? Čo to už len môže byť? A ak k tomu pridáme ešte, že na tých bodoch môžeme počuť staré povesti, zažiť rozprávky a hrať sa na detektívov, určite vzbudíme váš záujem. Príďte sa porozprávať s autormi tohoto projektu a zistiť načo môžete využiť svoj mobilný telefón.

Študent 24

Diskusia a nábor nových autorov

viac...
Webový spravodajský portál (<link http://student.dnes24.sk/>http://student.dnes24.sk/</link>) venujúci sa najmä informáciám pre študentov sa príde na Virtuálnu realitu bez hraníc predstaviť, vytvoriť krátku reportáž a možno nájsť nových zaujímavých reportérov.

Peter Vankúš

Didaktické hry pre učiteľov

viac...
V rámci workshopu Didaktické hry v matematike účastníčky a účastníkov oboznámime s niektorými námetmi na používanie didaktických hier vo vyučovaní matematiky. Uvedené námety možno využiť aj vo vyučovaní iných predmetov resp. ich prispôsobiť a pretvoriť podľa vlastných potrieb.

Tvorivé dielne B

(každá trvá približne 45 minút a začína o celej hodine - je potrebné prísť včas)

Michal Hučko

Vizualizácia medicínskych dát

viac...
Ako sa pozrieť dovnútra ľudského tela, tak aby sme nepotrebovali skalpel? Jednoducho! Odkedy Wilhelm Röntgen objavil röntgenové lúče, ľudia vymysleli viacero metód ako nasnímať vnútro tela a to dokonca tak, že si ho vieme pozrieť z ľubovoľného smeru. Pozrime sa ako sa to robí.

Natália Kováčová

Scratch

Denisa Najnerová

viac...
Chceš si spraviť vlastnú hru? Tak potom tato tvorivá dielňa je pre teba. Prídi sa pozrieť a naučíš sa spraviť jednoduchú hru a možno aj niečo viac. Všetko bude prebiehať v krásne ilustrovanom prostredí Scratch. Môžeš si vybrať postavičky aj zvuky, ktoré budú vydávať. Popri tom sa vyskúšaš základné metódy programovania.

Juraj Ladický

Webstránka

viac...
Skúšal si už doma vytvoriť vlastnú webstránku, presne takú akú nájdeš na internete? Že sa Ti to zdá príliš ťažké? Zastav sa na tvorivej dielni a zisti, že je to vlastne celkom v pohode a vytvor si svoju prvú webovú stránku.

Martin Šuster

Ako robiť prezentácie

viac...
Určite máte do školy, alebo na nejaký záujmový krúžok pripraviť prezentáciu. Na tejto tvorivej dielni sa naučíme ako vytvoriť prezentáciu ľahko, jednoducho a efektívne, tak aby si vedel povedať svoje myšlienky a zaujať publikum.

Matej Hudák

Blender

Júlia Kučerová

viac...
Vieš, čo je 3D grafika? Chceš sa o nej dozvedieť niečo viac? Tak sa pripoj k nám a my ti ukážeme ako na to. Ukážeme ti ako to funguje pri výrobe zložitých modelov, hier, filmov. Vytvoríš si s nami svoj vlastný 3D model, dáš mu textúru, nasvietenie a ako výsledok si môžeš domov zobrať obrázok s vlastnoručne vytvoreným modelom.

Tvorivé dielne C

(prebiehajú celé popoludnie)

Ihrysko

viac...
Moderné spoločenské hry, klasické spoločenské hry, hry na postreh, na vedomosti, rodinné hry, hlavolamy a úplne najnovšiu kategóriu kooperatívne hry si budete môcť zahrať na Virtuálnej realite vďaka pracovníkom Ihryska:).

Janka Běhal-Dadová

Šperkárska dielňa Dzanka

viac...
V rámci relaxu sme pre vás pripravili šperkársku dielňu, kde sa môžete naučiť nové techniky výroby šperkov a doniesť mamine, alebo tatinovi pekný darček z virtuálky. Ak máte, doneste si staré tričko, ktoré ktoré vám nebude ľúto rozstrihať.

Premietanie videí z ASAP-u a FFF

viac...
V miestnosti C bude bežať maratón zaslaných videí na filmové festivaly ASAP a FFF, kde si môžete prísť oddýchnuť a zároveň nabrať inšpiráciu do ďalších ročníkov.

Relax centrum

viac...
V rámci oddychu je pre Vás pripravené Relax centrum, kde si môžete zahrať rôzne športové hry, oddýchnuť si na lavičke, zahrať si na gitaru (ak si ju so sebou prinesiete) a o 15:00 sa môžete porozprávať na matematické, ale aj iné, témy s doc. Kubáčkom.

Záverečné slová