VRBH

Virtuálna realita bez hraníc 2012

  • Kedy: 14. 4. 2012 o 09:00
  • Kde: Poslucháreň "C", FMFI UK Bratislava
  • Čo: Dialóg najmladších vedcov a autorov virtuálnej reality

(09:00 - 09:15) Uvítanie

(09:15 - 12:15) 1. sekcia "My vám"

Mikrovlná rúra je dnes neoddeliteľnou súčasťou nielen každej modernejšie zariadenej domácnosti, ale pre schopnosť rýchlo rozmraziť a ohriať jedlo dominuje aj v malých kuchynských kútikoch na pracoviskách, internátoch alebo aj benzínových čerpacích staniciach. Obsluha mikrovlnovej rúry je taká jednoduchá, že ju zvládnu aj malé deti. Preto všeobecne prevláda názor, že deťom primeraná je aj bezpečnosť práce s mikrovlnkou. To je však veľký omyl. Mikrovlnka nie je hračka a pri práci s ňou môže nastať úraz, ba dokonca aj požiar. Na prednáške sa nielenže dozviete, ako funguje mikrovlnka a prečo tieto neočakávané efekty vznikajú, ale vďaka projektu Fyzika očami fyzikov, ktorý podporila Agentúra na podporu výskumu a vývoja, ich uvidíte aj na vlastné oči.

Scalable Multifunctional Indoor Scanning System (SMISS) je zariadenie skonštruované na automatickú metrickú rekonštrukciu scény. Jedná sa o optický bezkontaktný 3D skener pracujúci na báze triangulácie. Používa aktívne metódy stereoskopie pomocou projektora a kamery. Že tomu vôbec nerozumiete? Nevadí, príďte sa pozrieť a pochopíte!

Ukážeme si krutú pravdu o filmoch - sú ešte menej skutočné, ako by sa zdalo! Povieme si niečo o tom, ako sa všetky tie efekty vo videoštúdiách robia; dozviete sa, ako to chodí v televízii; uvidíte, ako spraviť reportáž pútavou a aké pravidlá treba dodržať, aby divák neprepol na iný program.

(12:15 - 12:45) Vyhlásenie výsledkov

(12:45 - 13:15) Scénické miniatúry Kamila Kurtišová a Kristína Miklovičová

(13:15 – 13:45) Obedňajšia prestávka

(13:45 – 16:30) Tvorivé dielne

Tvorivé dielne A (každá trvá asi 45 minút, je potrebné prísť včas)

V mojej dielni sa budeme snažiť pridať do reality, ktorá je okolo nás, nové (virtuálne) objekty. Ukážeme si, ako vytvárali rozšírenú realitu kúzelníci už pred viac ako 100 rokmi! A oživíme pritom možno aj nejakého spiaceho ducha MatFyzu ;).

Dnes, keď sa čoraz viac dostáva do popredia tvorba filmov a animovaných rozprávok pomocou počítačových technológii, keď je lacnejšie (či už časovo, alebo finančne) vyrobiť celú scénu virtuálne a je len otázkou času kedy virtuálny herec nahradí reálneho, patrí 3D modelovanie medzi takmer základné požiadavky budúceho filmára, alebo filmového technika.

V našej tvorivej dielni sa popasujeme s prostredím 3D modelovacieho programu Blender tak, aby sme si osvojili jeho funkcie a následne si vytvoríme náš prvý skutočný 3D model, alebo jednoduchšiu animáciu.

(14:00, 15:30) Kristína Jánošová: Psychológia hrou

Urobíme si zábavný kvíz o tajoch ľudskej duše - spolu zistíme, kto z nás je parapsychológ, budeme skúšať naše nadprirodzené schopnosti. V druhej časti, určenej pre mladých od 13 rokov, si predstavíme psychológiu reklamy, ako na nás reklama pôsobí a prečo.

Tvorivé dielne B (prebiehajú celé popoludnie)

Tužili ste niekedy vedieť lietať? Preleťte sa spolu s nami nad virtuálnym modelom Bratislavy. Vyskúšajte si navigáciu vo virtuálnom priestore pomocou Kinectu. Rozprestrite svoje krídla a vzneste sa tak vysoko ako je len možné. Workshop je sponzorovaný firmou Vis Gravis a podporovaný projektom VEGA No. 1/1106/11.

V tejto tvorivej dielni sa budeme hrať. Vyskúšame si ovládanie virtuálnych hudobných nástrojov (a tie najlepšie skladby aj nahráme). Zahráme sa počítačovú hru ovládanú len vlastným pohybom.

Pre zvedavých si vysvetlíme aj fungovanie, resp. metódy, počítačového videnia ako frame-differencing, blob-detection, background-subtraction.

Zdá sa ti matematika, geometria a rysovanie nudné? Príď sa presvedčiť, že to tak byť nemusí! V našej tvorivej dielni si z kartónu vytvoríme krásne darčekové krabičky rôznych tvarov a spolu ich vyzdobíme.

Chceš si zamoderovať počasie? Práve dnes máš príležitosť! Takisto sa môžeš stať súčasťou skutočnej filmovej katastrofickej scény!

Stolové hry s možnosťou hrania sa a objednávky.

(16:30 - 16:45) Záverečné slová